home of the apm
11. August 2019

Allgäu Legends Club

ALC 1: Sigi Gärtner

2007 Marathon
2008 Marathon
2009 Marathon
2010 Marathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Marathon
2014 Marathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 5K

ALC 4: Karin Gutemann

2007 Halbmarathon
2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon

ALC 7: Ralf Baumann

2008 Halbmarathon
2009 Marathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 5K
2019 Hörnerlauf & 5K

ALC 10: Martin Pulfer

2007 Halbmarathon
2008 Halbmarathon
2009 Marathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 14: Stephan Bisinger

2010 Marathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 17: Andreas Greppmeir

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Marathon
2013 Marathon
2015 Ultra
2016 Marathon
2017 Marathon
2018 Marathon
2019 Hörnerlauf

ALC 20: Corina Henzler

2007 Halbmarathon
2008 Halbmarathon
2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2014 Marathon
2015 Marathon
2016 Marathon
2017 Marathon
2019 Halbmarathon

ALC 23: Helmut Markantelli

2008 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Marathon
2014 Marathon
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon & 5K
2019 Ultra

ALC 26: Peter Steigenberger

 

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Staffel
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon

ALC 29: Irina Zietlow

2009 Marathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Marathon
2014 Ultra
2015 Marathon
2016 Marathon
2017 Marathon
2018 Marathon
2019 Hörnerlauf

ALC 2: Guenther Scheef

2007 Marathon
2008 Marathon
2009 Marathon
2010 Marathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Marathon
2014 Marathon
2015 Marathon
2016 Marathon
2017 Marathon
2018 Marathon
2019 Marathon

ALC 5: Markus Holzer

2008 Marathon
2009 Ultra
2010 Ultra
2011 Ultra
2012 Ultra
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Hörnerlauf
2019 Hörnerlauf

ALC 8: Berthold Eichkorn

2009 Ultra
2010 Ultra
2011 Ultra
2012 Ultra
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 11: Armin Siebert

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Marathon
2015 Ultra
2016 Halbmarathon
2017 Ultra
2018 Marathon
2019 Ultra

ALC 13: Günter Wilhelm

2008 Halbmarathon
2009 Marathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon

ALC 16: Michael Dressler

2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon

ALC 19: Roswita Heisig

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 5K

ALC 22: Stefan Lang

2007 Halbmarathon
2009 Marathon
2010 Marathon
2011 Halbmarathon
2012 Marathon
2013 Marathon
2014 Marathon
2015 Halbmarathon
2016 Ultra
2019 Marathon

ALC 25: Uwe Petschowski

 

2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Marathon
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Marathon & 5K
2019 Ultra & 5K

ALC 27: Rolf Thoma

2010 Marathon
2011 Marathon
2012 Halbmarathon
2013 Marathon
2014 Marathon
2015 Marathon
2016 Marathon
2017 Marathon
2018 Marathon
2019 Marathon

ALC 3: Harald Barwig

2008 Halbmarathon
2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon

ALC 6: Sven Winkelmann

2008 Marathon
2009 Ultra
2010 Ultra
2011 Ultra
2012 Ultra
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 9: Thorsten Erdle

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Marathon
2012 Marathon
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 12: Zaggi Ziegelmeier

2007 Marathon
2009 Ultra
2010 Ultra
2011 Ultra
2012 Ultra
2013 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 15: Meinrad Briechle

2010 Marathon
2011 Halbmarathon
2012 Ultra
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 18: Steffen Harzenetter

2009 Halbmarathon
2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2014 Ultra
2015 Marathon
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Hörnerlauf

ALC 21: Jürgen Kopp

2009 Marathon
2010 Ultra
2012 Ultra
2013 Ultra
2014 Ultra
2015 Ultra
2016 Ultra
2017 Ultra
2018 Ultra
2019 Ultra

ALC 24: Ulrich Metzger

2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Hörnerlauf
2019 Ultra

ALC 28: Bernd Weichenrieder

2010 Halbmarathon
2011 Halbmarathon
2012 Halbmarathon
2013 Halbmarathon
2014 Halbmarathon
2015 Halbmarathon
2016 Halbmarathon
2017 Halbmarathon
2018 Halbmarathon
2019 Halbmarathon & 5K